Mindent megeszik a kutyád, amivel csak találkozik? Hogyan lehet leszoktatni róla?
Waf Kft HU12040797 tette közzé ekkor:
Van otthon egy falánk kutyád, aki legszívesebben mindent megenne, ami az orra elé kerül? Ne aggódj, nem te vagy az egyetlen. A kutyáknak gyakran furcsa ízlése van, és nem vetik meg a szemetet, a járdán lévő ételmaradékot vagy más kutyák ürülékét. Bár ez a kutyaszokás eléggé elterjedt, jobb, ha minél hamarabb leszoktatod róla, mert számára is veszélyes lehet.
Miért csinálja ezt?
Számos oka van annak, hogy a kutyák miért esznek olyasmit, amit nem kellene. Vannak, akik bizonyos fajták hajlamát sejtik e számunkra furcsa szokás mögött, de higgyük el, a számunkra érthetetlen dolgok elfogyasztása nem csak egyes fajtákat érint. Ez a kutya egyedi természetétől függ - míg egyesek válogatósak, és nem vonzódnak semmihez a kedvenc eledelükön kívül, mások ínyencek, akik mindent kipróbálnak, ami csak az újtukba kerül.
Egyes esetekben ez egy részben tanult viselkedés lehet, amit a kutyák az anyjuktól vesznek át. A nőstény kutyák ösztönösen megpróbálnak kitakarítani a kölykeik után - vagyis megenni az ürüléküket. Az ürülék elfogyasztásával a kutyák nemcsak a környezetüket tartják tisztán, hanem ez egy biztonsági intézkedés is - az ürülék elfogyasztásával a kutyák megszüntetik a falkájuk szagát, és megvédik azt a potenciális ragadozóktól.
A kutya azért is megehet mindent, amit csak talál, mert hiányzik neki valami, és azt máshol keresi. Ha nemrégiben változtattál az étrendjén, és a kutyád hirtelen elkezdi megenni a földön talált ételmaradékot, lehetséges, hogy hiányzik az étrendjéből, amely biztosítja számára mindazt, amire szüksége van. Azok a kutyák, amelyek nem kapnak elegendő fizikai vagy szellemi stimulációt, unaloműzésből is elkezdhetnek megenni dolgokat. Ez a szokás gyakran fordul elő olyan kutyáknál, amelyeket hosszú időre egyedül hagynak, vagy akikkel nem foglalkoznak eleget.
Nagyon gyakran azonban puszta kíváncsiságról van szó, amikor valaminek az illata kelti fel a kutya érdeklődését. A különböző dolgok megszaglászása és megevése az egyik módja annak, hogy információt szerezzen a körülötte lévő világról.
Vigyázzunk a mérgezéssel!
Lehet, hogy ezt a szokást időnként undorítónak találjuk, de a fő ok, amiért a kutyát el kell tántorítanunk ettől a szokásától, mégis a saját biztonsága. Soha nem tudhatjuk, hogy mit talál, és sajnos mindenhol leselkedik rá veszély. Egy aprócska rágcsálnivaló az utcán komoly egészségügyi problémákat vagy akár mérgezést is okozhat.
Az ételmérgezés, vagy egy mérgező anyag valóban veszélyes lehet a kutyára, ezért érdemes azonnal cselekedni. Emésztési problémák, nyugtalanság vagy fokozott nyáltermelés alapján felismerheted, ha kutyád mérgezést kapott. A tünetek azonban sokfélék, és gyakran a mérgezés típusától függően változnak - előfordulhat még mozgásszervi zavar, apátia, étvágytalanság, gyakoribb vizelés, szapora szívverés vagy izomgörcsök.
Ha azt gyanítod, hogy kutyád mérgezést kapott, azonnal cselekedned kell! Mérgezés esetén megfelelő elsősegélynyújtás a 3%-os hidrogén-peroxid, ami hányást idéz elő a kutyánál, és biztonságos a mérgező anyagokat megkötő széntabletta adása is. De a legfontosabb, hogy a lehető leghamarabb állatorvosi segítséget kérj.
Hogyan lehet a kutyát a legkönnyebben leszoktatni erről?
Ha egyszer észreveszed ezt a szokást a kutyádnál, jobb, ha azonnal elkezded a nevelését. Ha még kis kölyökkutyáról van szó, könnyebb dolgod lesz, de még egy felnőtt kutyát is le lehet szoktatni erről a rossz szokásról. Csak egy kicsit több türelemre és a megfelelő jutalmazásra van szükség.
A legfontosabb, hogy következetesen elmagyarázd kedvencednek, hogy ami a földön és a tálján kívül van, az nem ehető. Az elv nagyon egyszerű. Az ideális az, ha otthon, egy csendes helyen kezdjük, ahol semmi sem zavarja a kutyát. Kezdd a gyakorlatot úgy, hogy tegyél a kutya elé a padlóra valami ehetőt (például száraz kutyatápot), és abban a pillanatban, amikor a kutya meg akarja szerezni az ételt, állítsd meg azzal, hogy azt mondod: "NEM SZABAD", "FÚJ" vagy "ENYÉM". Rajtad múlik melyik parancsszót választod. De fontos, hogy maradj mindig ugyanannál. Ha a kutya megáll, és nem eszi meg az ételt a földről, dicsérd meg rendesen. Jutalomként kínálhatsz neki cserébe egy finomságot a kezedből, és mondhatod neki, hogy „TIÉD". Így a kutya fokozatosan megtanulja, hogy a tőled kapott étel rendben van, míg a földön lévő étel nem neki való. Természetesen számolnod kell azzal, hogy nem fog elsőre működni, ne stresszeld a kutyát feleslegesen, és ne add fel a tanítást. Ha türelmes maradsz, meglátod, hogy a kutyád meg fogja érteni, honnan jönnek a megfelelő jutalomfalatok. Ha már otthon elsajátította ezt a gyakorlatot, a szabadban is kipróbálhatjátok egy séta alkalmával.
Végül, de nem utolsósorban ne feledd, hogy kutyád étrendje valóban tartalmazzon mindent, amire szüksége van az egészséges és boldog élethez, és ne feledkezz meg arról sem, hogy sok figyelmet szentelj neki.